Internet: odkrywamy największe muzea świata

Internet: odkrywamy największe muzea świata

Zobaczenie obrazu „Mona Lisa” Leonarda da Vinci to dla wielu osób tylko marzenie, które nie ma szans się spełnić.

Chociaż nie do końca. Spora liczba najsłynniejszych muzeów i galerii prezentuje swoje zbiory także w Internecie.

Wirtualny świat muzeów

Podziwianie zbiorów największych muzeów świata możliwe jest dzięki stworzeniu Google Art & Culture. W projekcie uczestniczy 1200 największych placówek muzealnych i galerii z całego świata. Wśród placówek muzealnych jest 21 polskich muzeów. Dzisiaj osoby, które mają dostęp do Internetu mogą podziwiać zbiory między innymi tak słynnych muzeów jak paryski Luwr, Muzea Watykańskie, florencka galeria Uffizi czy madryckie muzeum Prado.

Luwr

W internetowej kolekcji paryskie muzeum udostępnia między innymi: Kodeks Hammurabiego, Nike z Samotraki oraz wspomniany już obraz Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Do tego dla Internautów muzeum udostępnia eksponaty z dwóch wystaw: „Historia średniowiecznego zamku Luwr” oraz „Starożytny Egipt”. Po tych wystawach każdy Internauta może odbyć wirtualną wycieczkę.

Metropolitan Museum of Art

Nowojorskie muzeum gromadzi zbiory sztuki począwszy od czasów starożytnych, poprzez zbiory malarstwa z czasów nowożytnych aż po sztukę współczesną. W muzeum zgromadzono ponad 400 tysięcy eksponatów z czego niemal wszystkie można obejrzeć na stronie internetowej. Oglądanie poszczególnych eksponatów ułatwia oś czasu oraz zakładka „Art”. O jakie nowe eksponaty wzbogaciło się nowojorskie muzeum Internauci mogą dowiedzieć się instalując na urządzeniach mobilnych specjalną aplikację powiadamiającą o nowościach.

Wirtualne wycieczki możemy odbywać się tylko po słynnych muzeach świata. W taki sposób możemy zwiedzić także ateński Akropol czy kompleks pałacowy w Pekinie „Zakazane miasto”. Ktoś powie, że oglądanie dzieł sztuki na ekranie monitora to nie to samo co realna obecność w muzeum. To prawda, ale nie wszystkich Internautów jest stać na podróż do Pekinu, Rzymu czy Paryża. Dzięki Internetowi także mniej zamożne osoby mogą obcować ze Sztuką.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *