Serwis usługowy

Serwis o usługach
Barometr urządzenie najczęściej wykorzystywane do pomiaru ciśnienia

Barometr: urządzenie najczęściej wykorzystywane do pomiaru ciśnienia

Wyjątkowo często mierzoną wartością jest ciśnienie. Pomiar ciśnienia można wykonać wykorzystując różne urządzenia pomiarowe. Jednak tym, które wykorzystywane jest najczęściej (szczególnie do pomiaru ciśnienia atmosferycznego) jest barometr. Urządzenie to zostało wynalezione przez włoskiego matematyka i fizyka Evangelistę Torricelli. Barometr może działać według różnych zasad, dlatego wśród tych urządzeń można wyróżnić cieczowe i sprężynowe.

Pomiar ciśnienia barometrem cieczowym

Wyjątkowe właściwości rtęci sprawiły, że wykorzystuje się ją w barometrach cieczowych. Rtęć to bardzo gęsta ciecz, której ciężar właściwy jest o wiele większy od ciężaru właściwego wody. To między innymi z uwagi na większy ciężar właściwy w barometrach cieczowych stosuje się rtęć, a nie wodę. Drugim powodem, dla którego wykorzystuje się rtęć jest to, że zachowuje one właściwości charakterystyczne dla cieczy w temperaturze – 36 stopni Celsjusza. To sprawia, że pomiar ciśnienia barometrem cieczowym, w którym została wykorzystana rtęć, może się odbyć nawet wtedy, gdy panują bardzo niskie temperatury. Zbudowany przez Torricelli`ego barometr unowocześnił Jean Fortin.

Barometr sprężynowy: jak działa?

O wiele częściej niż barometry cieczowe do pomiaru ciśnienia wykorzystywane są dzisiaj aneroidy. Wynalazł go Lucien Vidie w roku 1843. Barometr sprężynowy występuje częściej pod nazwą aneroidu. To szczelnie zamknięta metalowa puszka, w środku której nie znajduje się powietrze. Objętość puszki zmienia się, gdy dochodzi do zmiany ciśnienia. Gdy ono spada – puszka rozszerza się. Jeśli dochodzi do wzrostu ciśnienia – następuje kurczenie się puszki. Aneroidy buduje się wykorzystując cienkie blachy ze stopu niklu i srebra lub z hartowanej stali. Mimo prostej budowy, aneroid jest bardzo wytrzymały, a pomiar niezwykle dokładny.

Wśród wartości, które mierzone są wyjątkowo często znajduje się ciśnienie. Mierzymy nie tylko ciśnienie atmosferyczne. Jest mnóstwo urządzeń stosowanych w przemyśle, gdzie pomiar ciśnienia odgrywa niezwykle istotną rolę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz