Serwis usługowy

Serwis o usługach
Czym jest mapowanie procesów?

Czym jest mapowanie procesów?

W każdej firmie zachodzą pewne procesy. Każdy z nich nie jest procesem przebiegającym indywidualnie, ale ze sobą powiązanym. Poznanie, jak te powiązania wyglądają, w jaki sposób są od siebie uzależnione umożliwia mapowanie procesów. Na czym ono polega?

 Jak wygląda mapa procesów?

Aby przedstawić procesy występujące w firmie i powiązania pomiędzy nimi, trzeba sporządzić graficzny wykres. Może on dotyczyć jednego lub kilku działów. Stworzona mapa procesów jest bardzo łatwa do odczytania. Sporządza się ją posługując się międzynarodowymi symbolami graficznymi. Dzięki temu zapoznają się z nimi nawet kontrahenci z zagranicy. Symbole te są różne dla poszczególnych branż. Inne symbole zostaną użyte w przygotowaniu mapy procesów, jeżeli mapowanie ma służyć przedstawieniu procesów zachodzących w dziale administracyjnym, a inne jeśli będzie ona dotyczyła procesów zachodzących w hali produkcyjnej. Mapa procesów pozwala poznać ewentualne problemy, które występują w firmie. Dzięki temu problemy te mogą zostać szybko i skutecznie usunięte. Dla wielu firm mapowanie procesów może się wiązać z wieloma bardzo wymiernymi korzyściami. Jedną z nich jest łatwiejsze wprowadzenie zmian w firmie. Firmy produkcyjne mogą osiągnąć także wymierne korzyści finansowe. Przyglądając się mapie procesów łatwo zorientować się, na jakim etapie produkcji możliwe jest wprowadzenie oszczędności.

 Do czego potrzebna jest znajomość procesów zachodzących w firmie?

Znajomość zachodzących w firmie procesów przekłada się na większą efektywność. Pozwala przede wszystkim uzyskać wiedzę, na jakim etapie popełniane są błędy, jak można je wyeliminować, w jaki sposób można zmniejszyć koszty funkcjonowania firmy i w większym stopniu zadowolić klientów. System zarządzania firmą może zostać zmieniony na bardziej efektywny, poprawie ulegnie jakość oferowanych usług i towarów. Każda firma, która chce się rozwijać niezależnie od tego, w jakiej działa branży powinna zdecydować się na wykonanie mapowania procesów. Jej funkcjonowanie po zakończeniu mapowania ulegnie zdecydowanej poprawie, stanie się bardziej konkurencyjna na rynku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz