Serwis usługowy

Serwis o usługach
Czym się różni OC od AC?

Czym się różni OC od AC?

Każdy z nas musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy ono wszystkich posiadaczy samochodów i innych pojazdów zmotoryzowanych. Niekiedy decydujemy się też na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC.

Samą wysokość składki jest bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy nam kalkulator OC online. Zazwyczaj posiada on też możliwość obliczania składki AC. Nie każdy z nas jednak wie, czym różnią się te ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z przymusowym charakterem OC wszyscy ubezpieczyciele oferują taki sam zakres tej polisy. Różnice polegają jedynie na cenie. Zatem w tym przypadku opłaca się poszukiwać najtańszego ubezpieczenia.

Samo OC pozwala na zabezpieczenie innych uczestników ruchu, którzy mogą się stać ofiarą naszego działania na drodze. Kiedy spowodujemy wypadek, osoba poszkodowana zgłasza się do naszego zakładu ubezpieczeń i otrzymuje odpowiednie odszkodowanie. To pozwala z jednej strony zabezpieczyć poszkodowanego, który wie, że na pewno otrzyma pieniądze, które są niezbędne do naprawy samochodu, a nas zabezpieczy przed prywatnymi roszczeniami.

Ubezpieczenie AC działa nieco odwrotnie. Tu chronieni jesteśmy my. Ubezpieczenie zostanie nam wypłacone, kiedy nasz pojazd uległ szkodzie w wyniku wypadku, który sam spowodowaliśmy. Odszkodowanie jest też wypłacane przy tak zwanej szkodzie parkingowej, kiedy nastąpią zniszczenia dokonane przez osoby trzecie. Główne różnicę między tymi ubezpieczeniami są oczywiste. OC jest obowiązkowe, a AC jest dobrowolne. Polisy OC mają taki sam zakres ubezpieczeń we wszystkich zakładach ubezpieczeń, a pakiety ubezpieczeniowe AC mogą się różnić w zależności od firmy, która je oferuje. Ostatecznie z OC odszkodowanie otrzyma wyłącznie poszkodowany, zaś z AC możesz zlikwidować również własną szkodę. O tym, czy wybierzemy dodatkowe ubezpieczenie, decydujemy samodzielnie, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dowiedz się więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz