Serwis usługowy

Serwis o usługach
Do czego służy wilgotnościomierz?

Do czego służy wilgotnościomierz?

Prawidłowa wilgotność powietrza ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Mierzenie wilgotności powietrza ma znacznie nie tylko dla naszego zdrowia. Jest wiele miejsc, w których monitorowanie wilgotności powietrza jest niezwykle ważne. Do mierzenia wilgotności powietrza służą wilgotnościomierze.

Gdzie monitoruje się wilgotność powietrza?

Odpowiednia wilgotność powietrza ma duże znacznie w wielu gałęziach przemysłu. Wilgotnościomierze to przyrządy pomiarowe wykorzystywane powszechnie w zakładach przemysłu spożywczego. Z tymi przyrządami na co dzień stykają się także pracownicy przemysłu drzewnego. Wilgotnościomierze to urządzenia wykorzystywane również w budownictwie. Korzystają z nich także placówki muzealne, biblioteki w działach starodruków, serwerownie. Coraz częściej wilgotnościomierze można spotkać także w gospodarstwach rolnych, które specjalizują się w uprawie zbóż.

Popularne typy wilgotnościomierzy

Technologia, która może zostać wykorzystana do budowy wilgotnościomierzy jest bardzo różna. Stąd też na rynku możemy spotkać się z różnymi typami tych urządzeń. Najczęściej oferowane są wilgotnościomierze:

  • włosowe. To urządzenia najstarsze, które charakteryzują się bardzo prostą budową. Działają opierając się na właściwościach charakterystycznych dla włosa – pod wpływem wilgoci zmienia on swoją długość. W pierwszych wilgotnościomierzach wykorzystywano włos ludzki lub koński. Dziś w wilgotnościomierzach włosowych używane są włókna syntetyczne lub bawełniane;
  • kondensacyjne. Ich działanie oparte jest na zjawisku kondensacji. Punktem odniesienia dla pomiarów jest temperatura punktu rosy. Ten typ wilgotnościomierzy zbudowany jest ze szklanego lub metalowego naczynia, które od wewnątrz jest schładzane;
  • elektrolityczne. Dokonują pomiarów na podstawie zmiany przewodności czujników, które znajdują się pod napięciem.

W zależności od typu wilgotnościomierza, pomiar wilgotności powietrza jest mniej lub bardziej dokładny. Najmniej dokładne są wilgotnościomierze włosowe. Elektrolityczne są najbardziej precyzyjne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz