Do czego służy wilgotnościomierz?

Do czego służy wilgotnościomierz?

Prawidłowa wilgotność powietrza ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Mierzenie wilgotności powietrza ma znacznie nie tylko dla naszego zdrowia. Jest wiele miejsc, w których monitorowanie wilgotności powietrza jest niezwykle ważne. Do mierzenia wilgotności powietrza służą wilgotnościomierze.

Gdzie monitoruje się wilgotność powietrza?

Odpowiednia wilgotność powietrza ma duże znacznie w wielu gałęziach przemysłu. Wilgotnościomierze to przyrządy pomiarowe wykorzystywane powszechnie w zakładach przemysłu spożywczego. Z tymi przyrządami na co dzień stykają się także pracownicy przemysłu drzewnego. Wilgotnościomierze to urządzenia wykorzystywane również w budownictwie. Korzystają z nich także placówki muzealne, biblioteki w działach starodruków, serwerownie. Coraz częściej wilgotnościomierze można spotkać także w gospodarstwach rolnych, które specjalizują się w uprawie zbóż.

Popularne typy wilgotnościomierzy

Technologia, która może zostać wykorzystana do budowy wilgotnościomierzy jest bardzo różna. Stąd też na rynku możemy spotkać się z różnymi typami tych urządzeń. Najczęściej oferowane są wilgotnościomierze:

  • włosowe. To urządzenia najstarsze, które charakteryzują się bardzo prostą budową. Działają opierając się na właściwościach charakterystycznych dla włosa – pod wpływem wilgoci zmienia on swoją długość. W pierwszych wilgotnościomierzach wykorzystywano włos ludzki lub koński. Dziś w wilgotnościomierzach włosowych używane są włókna syntetyczne lub bawełniane;
  • kondensacyjne. Ich działanie oparte jest na zjawisku kondensacji. Punktem odniesienia dla pomiarów jest temperatura punktu rosy. Ten typ wilgotnościomierzy zbudowany jest ze szklanego lub metalowego naczynia, które od wewnątrz jest schładzane;
  • elektrolityczne. Dokonują pomiarów na podstawie zmiany przewodności czujników, które znajdują się pod napięciem.

W zależności od typu wilgotnościomierza, pomiar wilgotności powietrza jest mniej lub bardziej dokładny. Najmniej dokładne są wilgotnościomierze włosowe. Elektrolityczne są najbardziej precyzyjne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz