Serwis usługowy

Serwis o usługach

Dobry dietetyk – czyli jaki?

Dobry dietetyk ma odpowiednie podejście do pacjenta. Trzeba przyznać, że pacjenci również są bardzo różni. Jedni bez żadnego problemu mogą dostosować się do porad, a inni będą krzyczeć, że przecież te pączki takie smaczne, nie dam rady ich nie jeść!, któryś powie: jak to jeść 2200 kcal, skoro ja jadłem po 4000 i dalej byłem głodny, a jeszcze inny przyjmie rozpisaną dietę, a w domu wrzuci do szuflady i będzie ukrywał, że zjadał te 3 paczki chipsów dziennie.

Tak, to jego sprawa – ale rolą dietetyka jest to, aby dostosować się do podejścia pacjenta i spokojnie wytłumaczyć mu co, po co, dlaczego i jaki będzie miało skutek. Nie może krzyczeć, bo pacjent też krzyczy- spokój, opanowanie i profesjonalizm to klucz do osiągnięcia sukcesu. Liczy się też uśmiech i szczera rozmowa!

Ciekawa propozycja

Smacznie, różnorodnie i zdrowo- co prawda brzmi to jak slogan reklamowy, ale chodzi o to, aby dobry dietetyk stworzył taki jadłospis, którego pacjent będzie przestrzegał z przyjemnością, a potrawy jadł ze smakiem. Ponadto również przekonanie kogoś, że zdrowa dieta może być pyszna jest wyzwaniem – bo ktoś, kto całe życie jadł niezdrowo, niełatwo da się namówić na jedzenie warzyw. Najważniejsze jest by pokazać pacjentowi, że można je przyrządzić tak, by były smaczne – co oczywiście jest prawdą, tylko nie każdy to rozumie, o tak.

Nie tylko dieta

Przed ułożeniem jadłospisu dietetyk powinien zlecić badania – to na ich podstawie określa stan zdrowia. On jest podstawą do tego, aby dobrze dopasować dietę bez ryzyka powikłań zdrowotnych. Na podstawie pomiarów powinien ustalić docelową masę ciała czy też konkretny, zamierzony efekt zdrowotny – czyli np. zmniejszenie ciśnienia, poziomu cholesterolu, zmniejszenie niedoborów itp. – bo nie zapominajmy, że celem diety jest nie tylko chudnięcie, ale też przywrócenie organizmowi prawidłowego stanu i funkcjonowania. Zdając sobie sprawę z tych kwestii możliwe jest wpłynięcie na wybór najlepszego dla nas rozwiązania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz