Serwis usługowy

Serwis o usługach
Dotacje unijne dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dotacje unijne dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dotacje unijne to szansa na przysłowiowe odbicie od brzegu, czyli rozwój i modernizację firmy. Jest to narzędzie finansowe, z którego korzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na to, czy jest to międzynarodowa korporacja, czy też jednoosobowa firma.

Ogólnie wiadomo, że potencjał dużych przedsiębiorstw jest znacznie większy niż małych, często jednoosobowych firm, dlatego też przeważająca większość działań konkursowych adresowana jest dla jednostek należących do konkretnej grupy, stwarzając tym samym szansę na pozyskanie środków unijnych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Poszczególne konkursy uwzględniają również branżę oraz region, ponadto istnieją konkursy o zasięgu ogólnokrajowym.

Fundusze unijne

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw bardzo często podchodzą do kwestii funduszy unijnych z dużym dystansem. W dużej mierze wynika to z tego, że działania te wymagają wielu przygotowań, ponadto konieczne jest wykazanie posiadania środków własnych, które docelowo powinny stanowić część inwestycji.

Rzeczywistość dowodzi jednak, że są to obawy nieuzasadnione – dzięki dotacjom unijnym można zrealizować wiele zadań, wspomagając w ten sposób rozwój przedsiębiorstwa.

Wymierne korzyści

Analizując tę kwestię warto zastanowić się, jakie korzyści zapewniają dotacje dla MŚP i czy warto korzystać z tej możliwości?

Więcej na http://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

Planując korzystanie ze środków unijnych, w pierwszej kolejności należy określić cel działania, czyli zadanie, które w ten sposób zostanie sfinansowane. Należy ponadto pamiętać, że środki unijne w przeważającej większości powinny być przeznaczone wyłącznie na środki trwałe – wynika to z regulaminu konkursowego. Inaczej rzecz ujmując, firma krawiecka może przeznaczyć dotacje dla MŚP na zakup maszyn szwalniczych, nie mniej jednak nie może wykorzystać pozyskanych środków na wypłatę wynagrodzenia szwaczek. Podobnie rzecz wygląda w innych branżach.

Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 80% kosztów kwalifikowanych, należy jednak pamiętać, że ogólna kwota dotacji ustalana jest indywidualnie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz