Serwis usługowy

Serwis o usługach

Dzieci w sieci, czyli jak zapobiec zagrożeniom w Internecie

Jeszcze do niedawna dzieciaki w wolnych chwilach spędzały czas z rówieśnikami, na podwórku. Gra w klasy, skakanka, gra w gumę czy chowanego – to były aktywności, dostarczające mnóstwo radości.

Zapewniały one ruch na świeżym powietrzu i kontakty społeczne. Obecnie jednak częściej dziecko wybiera komputer, niż wyjście na dwór. Nastolatki grają w gry w sieci, udzielają się na portalach społecznościowych, przeglądają serwisy z różnymi, nie zawsze sensownymi obrazkami. Internet towarzyszy młodym ludziom właściwie od początku ich życia. Historie o dwulatkach, samodzielnie obsługujących smartfona mamy niewielu już dziwią.

Pytanie, czy jest to dobre dla młodego człowieka…

Z jednej strony, poznawanie nowych technologii jest nieodzownym elementem życia we współczesnym świecie. Ciężko znaleźć młodego człowieka, nie umiejącego obsługiwać komputera choć w podstawowym zakresie. W szkołach nauka informatyki to już powszechność. Platformy e-learningowe, zadania domowe wysyłane przez sieć czy testy online nie są już nowością. Dobrze więc, aby technologie takie nie były obce dzieciom. Jednak jest jeszcze druga strona medalu. Dzieci spędzają w Internecie całe godziny. Poza zdrowotnymi konsekwencjami zbyt długiego siedzenia przed monitorem (wady wzroku, wady postawy), dochodzą jeszcze inne zagrożenia. Czaty czy fora, na których grasują oszuści, pornografia i treści dla dorosłych, pełne przemocy gry – na to wszystko są narażone dzieciaki.

Co można zrobić i jak je przed tym chronić?

Przede wszystkim warto interesować się tym, co dziecko robi w sieci. Dobrym sposobem są blokady rodzicielskie, uniemożliwiające wchodzenie na niektóre strony. Trzeba też pamiętać, że Internet ma być tylko dodatkiem, ułatwiającym życie, a nie jego sensem i zastępnikiem codzienności. Warto rozmawiać z dzieckiem, poświęcać mu czas, aby z nudów nie spędzało godzin w wirtualnym świecie. Dobrze jest również zachęcać młodego człowieka do realnych kontaktów z rówieśnikami, a nie tylko takich na czacie czy Facebooku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz