Serwis usługowy

Serwis o usługach

Internet – czym jest i jak go zmierzyć

Internet to w dzisiejszych czasach podstawowe źródło informacji, rozrywki, niekiedy zarobku, relaksu, czy kontaktów międzyludzkich. Nie wszyscy jednak wiedzą lub są świadomi tego, czym jest Internet.

To słowo powstało po skróceniu wyrażenia inter-network, czyli między-sieć. Dokładniej mówiąc jest to system połączenia komputerów – sieć sieci.

Ludzie, chcąc zacząć korzystać z Internetu często najważniejszym czynnikiem skłaniającym do zamówienia danej usługi jest cena. Niestety, jest to najgorszy czynnik, którym możemy się kierować przy wyborze dostawcy.

Skąd internet?

Co więc jest najważniejszymi parametrami, które klasyfikują dostawcę Internetu jako najlepszego? Dla zwykłych użytkowników są trzy takie parametry – ping, prędkość pobierania (download) i prędkość „wrzucania” (upload).

Ping jest to pomiar czasu, w którym pakiet przemierza drogę w obie strony pomiędzy nami a hostem. Jest on podawany w milisekundach (ms) i jest potrzebny by określić np. opóźnienie. Im niższa jest jego wartość tym lepiej dla posiadacza. Dla przykładu ping wynoszący więcej niż 90-100ms nie pozwoli nam zagrać w gry Online z innymi graczami.

Pobieranie

Prędkość pobierania (download) jest to ilość danych pobieranych od hosta przez 1 sekundę. Do oznaczenia tych wartości używa się różnych jednostek – zazwyczaj megabajty na sekundę (MB/s, MBps) lub megabity na sekundę (Mb/s, Mbps). Te dwa oznaczenia pisane skrótowo różnią się tylko wielkością litery „B” jednak są nieporównywalne, ponieważ bajt (B) jest równy 8 bitom (b). Dlatego warto pamiętać o tym, że zdjęcie o wielkości 1MB przy prędkości 1MB/s ściągnie się w 1 sekundę, zaś przy prędkości 1Mb/s ściągnie się w 8 sekund. Warto wiedzieć, że im wyższa wartość prędkości tym lepiej dla nas.

Prędkość „wrzucania” (upload) – określa to samo co prędkość pobierania, tylko dane nie są pobierane od hosta, ale są do niego wysyłane. Często z przyczyn technicznych prędkość uploadowania jest dwa lub trzy razy niższa od prędkości pobierania, ale są usługi, w których te prędkości są równe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz