Serwis usługowy

Serwis o usługach
Jak legalnie ściągać z Internetu?

Jak legalnie ściągać z Internetu?

Wiele osób korzystających z Internetu ściąga z różnych stron piosenki albo filmy. Czy jest to legalne?

Prawo autorskie

Jego zadaniem jest ochrona praw twórców książek czy płyt, ale także ochrona praw wydawców. Pod pewnymi jednak warunkami możemy bez zgody twórców lub wydawców korzystać z różnych dzieł, a nawet je kopiować. Bez zezwolenia możemy z dzieł korzystać na własny użytek.

Czy oglądanie filmów na płatnych serwisach jest legalne?

Zależy to od tego z jakiego serwisu korzystamy. To, że serwis pobiera miesięczną lub roczną opłatę za oglądanie filmów nie oznacza, że jest to legalne. Na zdecydowanej większości tego typu serwisów wrzucone filmy pochodzą od Internautów, którzy nie płacą żadnych tantiem ich twórcom czy osobom, które posiadają do nich prawa. Jeżeli na stronie serwisu, na którym zamierzamy oglądać film znajduje się adnotacja „właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za umieszczone w nim treści”, lepiej zrezygnujemy z jego usług.

Czy słuchanie płyt z muzyką na serwisie YouTube jest legalne?

Jeżeli płyta została na serwisie zamieszczona nielegalnie, to osoba, która ma do niej prawa może zgłosić żądanie jej usunięcia. Ale Internauci, którzy słuchają takiej muzyki nie łamią przepisów prawa. Nie wszyscy artyści czy wytwórnie płytowe decydują się z żądanie usunięcia utworów. Większość tego nie robi.

Czy ściąganie płyt jest legalne?

Tak. Możemy nie tylko legalnie ściągnąć płytę, ale także zrobić jej kopię i udostępniać członkom rodziny lub znajomym. Ale ściągniętej płyty nie możemy udostępnić na swojej stronie www jeżeli właściciel praw do niej nie wyraził zgody na jej rozpowszechnianie. Nie możemy jednak legalnie ściągać programów komputerowych. Legalnie możemy ściągać tylko programy typu shareware lub freeware.

Obecnie działa mnóstwo stron internetowych, z których możemy legalnie ściągać filmy, gry, książki czy muzykę. Spora część tych stron jest polskojęzyczna. Jeżeli chcemy wypożyczyć, posłuchać lub kupić wspomniane dzieła powinniśmy korzystać z takich właśnie stron.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz