Jak nadać wnętrzu pożądanego charakteru za pomocą kolorów?

Jak nadać wnętrzu pożądanego charakteru za pomocą kolorów?

Przed ostatecznym zdecydowaniem się na konkretne kolory farb, warto najpierw zastanowić się nad tym, jak będą one wyglądać w naturalnym i sztucznym oświetleniu. Okazuje się, że światło słoneczne ma cieplejszą barwę, z kolei sztuczne oświetlenie typu diody LED maja zazwyczaj chłodną barwę światła.

Dobrze jest zatem sprawdzić przed malowaniem ścian, jak wybrane przez nas kolory będą się prezentować w sztucznym świetle.

Malowanie ścian a planowanie kolorystyki pomieszczeń

Zanim zdecydujemy się na konkretne kolory farb, warto poobserwować, w jaki sposób jest oświetlane pomieszczenie, w którym planujemy pomalować ściany. Okazuje się, że niektóre strefy są mocniej nasłonecznione, a inne ciemniejsze. Inaczej więc będą się one reprezentować za dnia w słoneczny dzień, a inaczej podczas dnia pochmurnego. Intensywnie wpadające światło do pomieszczenia sprawia, że kolory wydają się dużo jaśniejsze, niż przy rozproszonym świetle lampki.

Decydując się na zimne kolory w pomieszczeniu, gdzie mamy oświetlenie dające chłodną barwę światła, doprowadzimy do tego, że zastosowane odcienie staną się wręcz nieprzyjemnie sine. Dlatego też warto przed malowaniem sprawdzić, jak będą się one prezentować w sztucznym świetle, aby uniknąć takiej niekorzystnej sytuacji. Można w tym celu użyć kartek papieru pomalowanych na wybrane kolory, które należy porozwieszać na każdej ścianie. W przypadki mocno, lecz nierównomiernie oświetlonego pomieszczenia, można skorygować kontrast kolorami. Na ścianie w mniej doświetlonej strefie sprawdzą się kolory jaśniejsze, a na ścianach dobrze nasłonecznionych zaleca się ciemniejsze kolory.

Zestawienie kolorów ścian

Zestawienie ze sobą dwóch różnych kolorów we wnętrzu wygląda atrakcyjnie, jednakże ważny jest wybór właściwych odcieni. Najlepiej aby kolory farb się wzajemnie dopełniały, czyli kontrastowały ze sobą. Im większe nasycenie koloru, tym barwy silniej na siebie oddziałują. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie staje się dynamiczniejsze, co sprawdza się w kuchni czy na stanowisku pracy. Barwy można też harmonizować, dzięki czemu do wnętrza wprowadza się spokój, co jest polecane w sypialni, pokoju dziecięcym czy salonie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz