Serwis usługowy

Serwis o usługach
Jak wybrać odpowiednie pokrycie elewacji

Jak wybrać odpowiednie pokrycie elewacji?

Elewacja ma chronić zewnętrzne ściany budynku – komercyjnego czy mieszkalnego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. To także warstwa ochronna dla uszkodzeń mechanicznych. Pełni też funkcję dekoracyjną. Jak wykończyć elewację?

Zwieńczenie prac budowlanych na zewnątrz

Elewacja wykańczana jest dopiero w momencie, kiedy budowlańcy zakończą wszystkie prace mokre w pomieszczeniach, a ściany domu są ocieplone i otynkowane. Coraz więcej inwestorów decyduje się na oryginalne wykańczanie elewacji np. kamieniem czy drewnem. Pod tym względem mamy bardzo wiele możliwości.

Najlepszą porą roku na wykańczanie elewacji jest koniec lata i początek jesieni. Tynki powinny schnąć przy ładnej pogodzie, w temperaturze w granicach poniżej 25 stopni Celsjusza. Gorące lato im nie służy, ponieważ będą zbyt szybko wysychać i nie będą tak dobrze wiązać się z podłożem.  Jednocześnie prace te można wykonać późną jesienią, gdy panuje na zewnątrz umiarkowana temperatura powietrza, a duża wilgotność sprzyja wbrew pozorom równomiernemu twardnieniu zaprawy.

Sposoby wykańczania elewacji

Już podczas projektowania domu czy budynku o innym charakterze architekt planuje typ elewacji i konsultuje ją z zamawiającym. Z racji tego, że najwięcej domów w Polsce wciąż powstaje w technologii murowanej, to materiałem służącym do wykańczania elewacji jest tynk strukturalny lub inny. Można dodać do niego beton imitujący kamień, drewno, okładziny z tworzyw sztucznych czy płytki klinkierowe.

Tynki mogą być grube i cienkowarstwowe. Te pierwsze są tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi, o grubości od 15 do 20 mm, składającymi się z 2 lub 3 warstw nanoszonych jedna na drugą.  Tynki cienkowarstwowe przeznaczone są do wykańczania ścian ocieplonych w technologii.

Kolor elewacji zależy od wykorzystanej farby lub pigmentu dodawanego do tynku. Farba elewacyjna powinna być odpowiednio trwała i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Musi perfekcyjnie kryć podłoże, zachowywać kolor przez wiele lat i łatwo malować podłoże elewacji. Farba elewacyjna może mieć różne spoiwa w swoim składzie. Najczęściej jest to cement, potas, wapno lub żywica syntetyczna. Przy wyborze farby zwracajmy uwagę na to, jaką ma założoną wydajność. Najtańsza farba elewacyjna może wymagać kupienia o wiele więcej produktu niż przy wyborze droższej farby. Najlepiej wybierać farby sprawdzonych producentów, jak Nobiles: https://nobiles.pl/produkty/fasady/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz