Serwis usługowy

Serwis o usługach
Jaką pozycję wybrać by wygodnie karmić niemowlę piersią?

Jaką pozycję wybrać by wygodnie karmić niemowlę piersią?

Karmienie piersią nie jest trudne. Tak wydawać może się faktycznie na początku, zwłaszcza po lekturze najróżniejszych poradników. Wymieniają one, a nie inaczej będzie poniżej, różne pozycje, które można przyjmować razem z dzieckiem. Najważniejsze jest tutaj jednak nie to, by odpowiednio odtworzyć taką pozycje, ale by znaleźć wygodne ułożenie ciała, które będzie tak samo odpowiadało matce, jak i dziecku. W większości przypadków, po jednej czy dwóch próbach, taka pozycja odnajdzie się sama i nie będzie trzeba kierować się żadnymi poradnikami. A jeśli nie będzie tak łatwo? Zapraszamy do lektury.

Przygotowanie

Pozycje do karmienia piersią mogą być różne, ale przygotowanie zawsze powinno być takie samo. Trzeba po prostu usiąść wygodnie lub położyć się i wziąć dziecko na ręce. Pierś powinna już być odsłonięta. Ważne jest, aby brodawkę lekko poprawić pod względem kierunku jej ułożenia tak, by dziecko mogło za nią łatwo złapać. Przy dobrej pozycji brodawka sama wpadnie dziecku do ust. Ważne jest, by nie ściskać piersi. Chodzi tutaj jedynie o jej podtrzymywanie. Nic więcej.

Typowe pozycje karmienia

Pozycje do karmienia piersią są bardzo umowne i nie ma jednego katalogu, który by je wszystkie dokładnie opisywał. Najważniejsze pozycje do karmienia piersią to:

I. Pozycja klasyczna: matka siedzi w wyprostowanej pozycji, dziecko układa sobie na brzuchu i podtrzymuje jego główkę zgięciem łokciowy. Druga ręka jest pod pośladkami.

II. Pozycja krzyżowa: wygląda tak samo, jak pozycja klasyczna, ale dziecko jest w niej lekko cofnięte, aby korzystać z drugiej piersi. Ręka podstawna obejmuje cale dziecko, a druga ręka podtrzymuje pierś.

III. Pozycja spod pachy: dziecko układa się z boku ciała i podtrzymuje ręką tak, by zablokować je pod pachą. Pozycja ta wymaga trochę więcej siły i dla niektórych mam jest bardzo wygodna, ale wyczerpująca.

IV. Pozycja na boku: matka układa się na plecach w pozycji skręconej do boku. Pod plecy można położyć poduszkę, by było wygodniej. Dziecko układa się albo płasko na brzuchu, albo obok na podłożu. Jest to znakomita pozycja do relaksu, bo dziecko leży obok i nie wymaga całej uwagi.

V. Pozycja płaska na plecach: przeznaczona przede wszystkim do karmienia dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Matka kładzie się na plecach z poduszkami ułożonymi za barkami i głową, by unosić się pod katem co najmniej 45 stopni. Trzeba znaleźć wygodną pozycje. Dziecko leży płasko na brzuchu mamy.

Warto przeczytać również: www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/pozycje-do-karmienia-piersia

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz