Serwis usługowy

Serwis o usługach
Kilka słów o kolektorach słonecznych

Kilka słów o kolektorach słonecznych

Kiedy mówimy o alternatywnych źródłach energii, nie możemy zapomnieć o energii słonecznej. Wykorzystywana jest ona coraz powszechniej.

Aby jednak można było z jej pomocą ogrzać dom czy wodę, niezbędna jest instalacja kolektorów słonecznych. Czym są solary słoneczne?

Czym właściwie jest solar?

Solary słoneczne – określane również mianem baterii słonecznych i paneli słonecznych – to urządzenia skonstruowane tak, aby mogły przetwarzać energię słoneczną na energię cieplną. To ogrzewanie pasywne, które jest zupełnie niezależne od zewnętrznych źródeł energii. Dostępne obecnie kolektory to urządzenia różniące się wielkością oraz wydajnością. Jeśli pod uwagę weźmiemy różnice konstrukcyjne, a więc postawimy na najbardziej podstawowy podział, wyróżnimy kolektory płaskie oraz próżniowo – rurowe. Dostępne są także kolektory specjalne, które znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

Budowa kolektorów

Najważniejszym elementem płaskiego kolektora słonecznego jest tak zwany absorber. Zbudowany jest on z blachy, która wykonana została albo z miedzi, albo z aluminium. Pokrywa się ją warstwą, która zdolna jest do pochłaniania promieniowania słonecznego. Na ogół jest to czarny chrom, lakier w kolorze czarnym bądź tlenek tytanu. Pod blachą umieszczone są rurki miedziane bądź aluminiowe. To właśnie w nich płynie glikol, który określamy również mianem płynu solarnego. Jego zadaniem jest odebranie ciepła z absorbera i przetransportowanie go do instalacji. Po oddaniu ciepła glikol wraca znowu do kolektora, a cały proces rozpoczyna się od początku.

Kolektory próżniowe rurowe zbudowane są z rur szklanych, w których umieszczony jest absorber. Tym, co odróżnia je od kolektorów płaskich jest izolacja cieplna. W dużym stopniu przekłada się ona na to, jak sprawny jest kolektor.

Kolektory słoneczne to świetne rozwiązanie, jeśli ogrzać chcemy ciepłą wodę użytkową czy wnętrze domu. Wprawdzie wykonanie instalacji wiąże się początkowo z niemałymi kosztami, to szybko zauważymy, że koszty związane z ogrzaniem wody bądź domu są zdecydowanie mniejsze niż dotychczas.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz