Serwis usługowy

Serwis o usługach
Kilka słów o Usenet

Kilka słów o Usenet

Kontaktowanie się z innymi ludźmi to jedna z największych zalet Internetu.

Kontakty te umożliwiają między innymi grupy dyskusyjne, w tym największa z nich Usenet.

Jakie możliwości daje Usenet?

Usenet umożliwia wymianę wiadomości z ludźmi z całego świata. Różni się od poczty elektronicznej tym, że wiadomości mają charakter otwarty, a więc są dostępne dla wszystkich użytkowników. Można go porównać do tablicy ogłoszeń. Informacje zamieszczane w Usenecie dotyczą wszystkich tematów, odpowiedzi na nie udzielone są dostępne powszechni.

Początki Usenet

Usenet zaczął działać niemal równolegle z Internetem. Na początku rozwijał się niezależnie od sieci. Przodkiem współczesnego Usenetu była sieć działająca na serwerach dwóch amerykańskich uniwersytetów: Uniwersytetu Północnej Karoliny i Duke. Sieć początkowo działała tylko na terenie USA. Bardzo szybko jednak jej zasięg stał się znacznie większy. Po raz pierwszy polskojęzyczny serwer pojawił się w roku 1992 roku. Zarządzał nim Michał Jankowski.

Jak działa Usenet?

Informacje, które użytkownicy zamieszczają w Usenecie zostały podzielone według tematów. Liczba tak zwanych „grup dyskusyjnych” sięga kilku tysięcy. Każda z tych grup ma własny adres. Jest tak skonstruowany, aby komputer mógł go bez trudu odnaleźć. Pierwszy człon adresu ma charakter hierarchii. Obecnie jest ich około ośmiu. Są to między innymi: bio, biz, aly, sci. Grupy te dostępne są na całym świecie, a wiadomości ich użytkownicy piszą tylko w języku angielskim. Oprócz tego istnieją także jeszcze inne, które są charakterystyczne dla danej usługi lub mają zasięg lokalny. Nazwy hierarchii narodowych zaczynają się od skrótu oznaczającego dany kraj – na przykład skrót pl. oznacza grupy polskojęzyczne.

Usenet nie jest tym samym co Internet. Sieć to tylko jedna z możliwości rozprzestrzenia się Usenetu. Niektóre z grup Usenetu są moderowane. Oznacza to, że wiadomości, które nie spełniają wymogów netykiety nie są publikowane. Cała usługa jest własnością publiczną, nie obsługują jej żadne organizacje albo firmy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz