Serwis usługowy

Serwis o usługach
Skuteczność reklamy uliczne

Konsolidacja kredytów – kiedy warto?

Rosnące długi są powodem do silnego stresu, potrafią także sprowadzić na dłużnika wielkie kłopoty – na przykład, gdy dojdzie do zajęcia mieszkania przez komornika.

Ekonomia opisuje zjawisko spirali zadłużenia, niezwykle groźną sytuację, w której osoba, próbując poradzić sobie z dotychczasowymi problemami ekonomicznymi, wpada w wysokie długi. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jak można sobie z nim radzić?

Na czym polega spirala zadłużenia?

Jest to zjawisko narastania długów za sprawą zaciągania nowych kredytów, by spłacić stare, bardzo już naglące. Spirala zadłużenia jest trudna do pokonania, tym bardziej, że często dotyczy osób mających problemy z kontrolą wydawania pieniędzy. Osoby te mają stałe poczucie, że potrzebują nowych, kosztownych przedmiotów – biorą więc kolejne pożyczki i kredyty, z czasem mając coraz większy problem z ich spłaceniem.

Nie bierz kredytu na kredyt!

Jednym z najgorszych (i niestety często wykorzystywanych przez zdesperowanych ludzi) sposobów jest zaciąganie kredytu na spłatę poprzednich długów. Kiedy termin spłaty zaczyna mocno naglić, dłużnik decyduje się na szybką pożyczkę, najczęściej w parabanku. Przewodzi mu myśl o tym, że nowy kredyt nie będzie tak pilny, jak obecny. Włącza się myślenie „jakoś to będzie, zarobię, zaoszczędzę” – niestety, prowadzi ono do coraz poważniejszych problemów. Każdy kolejny kredyt także trzeba spłacić, a w końcu stają się one takim obciążeniem, którego już nie sposób udźwignąć. Wtedy najczęściej pojawia się komornik.

Konsolidacja kredytów

Jedynym sposobem na przerwanie spirali zadłużenia jest zaprzestanie zapożyczania się, a także próba poradzenia sobie z bieżącymi długami. Kredyt konsolidacyjny umożliwia zamianę kilku kredytów w jeden, którego rata jest niższa niż suma rat tych pomniejszych kredytów. Bank spłaca wcześniejsze zadłużenia klienta, a z nim ustala akceptowalną wysokość raty. Tego typu kredyty podlegają negocjacji – ich celem jest sprawienie, by dłużnik był w stanie spłacić swoje długi. Warto przemyśleć to rozwiązanie i skorzystać z porady, często darmowej – konsolidacja kredytów w jeden naprawdę pomaga uporać się z trudną sytuacją.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz