Serwis usługowy

Serwis o usługach

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu (nie tylko hipotecznego) pozostaje pozytywna ocena zdolności kredytowej przez pracujących w banku ekspertów.

Na czym ona polega i jakie czynniki mają największe znaczenie w kontekście rozstrzygnięcia kwestii przyznania finansowania?

O ocenie zdolności kredytowe

Nie istnieje jeden idealny przepis na doskonałą zdolność kredytową. Każdy podmiot przydziela bowiem inne priorytety różnego rodzaju czynnikom, przez co czasem dochodzi do sytuacji, w której jeden bank jest skłonny zaproponować nam kredyt hipoteczny, podczas gdy inny będzie się przed tym wzbraniał.
Oczywiście ocena zdolności kredytowej klienta nie odbywa się według jakichś magicznych reguł i jesteśmy w stanie wskazać kilka czynników, jakie zwykle mają największy na nią wpływ.

Dochody

Co dla wielu czytelników z pewnością nie było tajemnicą, na pierwszym miejscu większość banków stawia dochody klientów. Pod tym określeniem nie kryje się jednak wyłącznie liczba, jaka każdego miesiąca dopisywana jest do czyjegoś salda. Znaczenie ma bowiem również to, ile z tych pieniędzy zostaje nam po odjęciu wszystkich wydatków, a także jakiego typu są to dochody (głównie chodzi o ich stabilność i regularność).

Pozostałe zobowiązania

Zanim otrzymamy kredyt hipoteczny, bank musi sprawdzić, jakie inne zobowiązania posiadamy obecnie oraz jakie spłacaliśmy w przeszłości (i czy przypadkiem nie mieliśmy z tym jakichkolwiek problemów). Należy przy tym pamiętać, iż największą wagę ma w tej kwestii nie ich liczba, a wysokość.

Wiek

Choć dla niektórych może to stanowić niemałe zaskoczenie, ocena zdolności kredytowej w wielu bankach obejmuje także wiek osoby ubiegającej się o przyznanie środków. Po głębszym zastanowieniu jest to oczywiście w pełni uzasadnione: starsza osoba biorąca kredyt hipoteczny na wiele lat może zwyczajnie nie dożyć końca jego spłacania (lub z różnych innych względów przestanie być w stanie to robić).

Więcej na

Ilość rat

Rozłożenie spłaty kredytu hipotecznego na zbyt wiele rat może stanowić jeden z pomniejszych czynników wpływających na ocenę zdolności kredytowej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz