Serwis usługowy

Serwis o usługach
Kredyt samochodowy - poznaj zabezpieczenia banku

Kredyt samochodowy – poznaj zabezpieczenia banku

Pożyczka samochodowa to rozwiązanie dość atrakcyjne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Niskie koszty z nią związane nie są jednak wcale dziełem przypadku. Kredyt samochodowy jest zaliczany do grupy tak zwanych kredytów zabezpieczonych.

W praktyce oznacza to, że klient musi przekazać zabezpieczenie, w innym wypadku bowiem nie może liczyć na wsparcie finansowe. Oczekiwania podmiotów udzielających pożyczek samochodowych nie zawsze są takie same. Warto więc zapoznać się z najpopularniejszymi z nich.

Po pierwsze – przywłaszczenie częściowe

Przywłaszczenie częściowe zakłada, że część pojazdu stanie się własnością banku i sytuacja taka będzie utrzymywała się aż do momentu, w którym pożyczka na samochód zostanie spłacona. Prowadzi to zresztą do konkretnych konsekwencji. W dowodzie rejestracyjnym pojawia się informacja na temat tego, że współwłaścicielem pojazdu jest bank, a tym samym – nie można podejmować wszystkich tych działań, do których ma się prawo, gdy samochód jest pełną własnością firmy lub osoby fizycznej. Popularność przywłaszczenia częściowego wynika przede wszystkim z tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniem nie tylko łatwym do wcielenia w życie, ale i wolnym od dodatkowych kosztów. Owszem, usunięcie stosownego wpisu z dowodu rejestracyjnego nie jest bezpłatne, kwota niezbędna do zapłacenia oscyluje jednak w granicach kilkudziesięciu złotych.

Po drugie – cesja z polisy AC

Bank bardzo często oczekuje od firmy lub osoby fizycznej cesji z polisy AC, aby dodatkowo zabezpieczyć swoją własność. Owszem, jeśli kredyt dotyczy mniejszej kwoty, można negocjować z bankiem, aby zaprzestać takiej praktyce, warto jednak pamiętać, że generuje to dodatkowe koszty. Cesja ma określone praktyczne konsekwencje. Jeśli dojdzie do wypadku iż polisy OC ma zostać wypłacone odszkodowanie, ubezpieczycielowi nie wystarczy jedynie nasza zgoda, ale również zgoda banku, który wsparł zakup auta. Odszkodowanie trafia też na jego konto, jeśli dojdzie do zniszczenia pojazdu przed końcem spłaty kredytu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz