Serwis usługowy

Serwis o usługach
Leasing operacyjny: czym się charakteryzuje?

Leasing operacyjny: czym się charakteryzuje?

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, nie trzeba zaciągać kredytu w banku. Nie trzeba także płacić ogromnej sumy gotówką. Jest inne rozwiązanie. To leasing samochody, który oferuje między innymi Santander Consumer Multirent. Jednym z rodzajów leasingu samochodowego jest leasing operacyjny, który ma mnóstwo zalet. Nie bez powodu jest tak popularny. Spróbujemy go nieco przybliżyć.

Jeszcze nie tak dawno leasing zarezerwowany był wyłącznie dla firm. Obecnie coraz częściej korzystają z niego również osoby prywatne. Jest jedną z najtańszych firm zakupu samochodu. Chociaż fachowcy podkreślają, że w leasingu nie o zakup, a o użytkowanie chodzi.

Na czym to poleca?

W przypadku leasingu operacyjnego samochód kupuje firma leasingowa. To ona za niego płaci, a tym samym jest jego właścicielem. Jednocześnie z klientem podpisuje stosowną umowę, na mocy której leasingobiorca użytkuje samochód. Odbywa się to oczywiście odpłatnie. Leasingodawca nie ponosi tu żadnego ryzyka związanego z tym, że klient przestanie spłacać kolejne raty. Trzeba bowiem pamiętać – o czym już wspomnieliśmy – że to właśnie leasingodawca jest właścicielem samochodu.

Co z autem po zakończeniu umowy?

Kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca, klient ma prawo wykupienia samochodu. Kwota, która wchodzi w grę ustalana jest wcześniej. Co jednak ważne, nie musi on tego robić. Może podjąć decyzję o pozostawieniu auta firmie leasingowej. W praktyce wiele osób decyduje się jednak na wykupienie samochodu. Jest to rozwiązanie tak popularne z uwagi na niską cenę wykupu. Na ogół jest ona znacznie poniżej wartości rynkowej auta.

Faktura

Co miesiąc firma leasingowa dostarcza leasingobiorcy fakturę. Klient ma prawo do odliczenia podatku VAT. Pozostała kwota znajdująca się na fakturze ujmowana jest jako koszt uzyskania przychodu. Zalicza się do nich także wszystkie prowizje, opłatę wstępną, a także opłaty manipulacyjne.

Leasing to dobry sposób na to, aby sfinansować zakup samochodu. Nie bez powodu na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm, a także osób prywatnych.

Więcej dowiesz się na stronie www.scmultirent.pl

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz