Serwis usługowy

Serwis o usługach

Leasing w podejściu operacyjnym

Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej rodzajów leasingu. Często jest to oczywiście efekt dzielenia włosa na czworo, ponieważ różne oferty potrafią się między sobą różnić głównie nazwą. W praktyce rozróżniamy przede wszystkim leasing finansowy oraz leasing operacyjny. Drugi z tych rodzajów leasingu zazwyczaj stosuje się w sytuacji, kiedy leasingobiorcy zależy przede wszystkim na powiększeniu swojego majątku i uzyskiwaniu odpisów amortyzacyjnych z leasingu.

Charakterystyka leasingu

W leasingu tego typu leasingowana rzecz zasila majątek leasingobiorcy. Warto zauważyć, że umowa leasingu operacyjnego to tak zwana umowa nienazwana, co oznacza, że leasingodawca taki jak Santander Consumer Multirent posiada daleko idącą swobodę w zakresie kreowania warunków umowy. Nie ma jakiegoś jednego wzoru, do którego trzeba by się dostosowywać. Jest to po prostu jedna z wielu umów cywilnoprawnych. Taki stan rzeczy jest paradoksalnie bardzo pozytywny, ponieważ leasingobiorca może liczyć na dopasowanie warunków umownych do jego konkretnej sytuacji, na przykład poprzez zrezygnowanie z wpłaty własnej i ustalenie czasu trwania umowy na okres mu najbardziej odpowiadający. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wszystko pewne ograniczenia występują i tak Santander Consumer Multirent nie może ustalić okresu trwania umowy na czas krótszy niż 40% okresu amortyzacji leasingowanej rzeczy. Więcej szczegółów na ich stronie.

Najważniejsze warunki umowy

Najważniejsze warunki umowy w przypadku leasingu tego typu określają najczęściej to, na jak długo umowa leasingowa jest zawierana, ile klient będzie wpłacał co miesiąc w charakterze raty leasingowej, jaka jest jego wpłata początkowa, jeśli w ogóle taka ma być, jak również ile będzie musiał zapłacić po zakończeniu trwania umowy, jeśli będzie chciał nabyć leasingowaną rzecz. Coraz częściej Santander Consumer Multirent wpisuje też zasady wcześniejszego odstąpienia od umowy. Jest to zawsze możliwe na warunkach ogólnych, ale ich doprecyzowanie odbywa się z korzyścią dla obu stron umowy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz