Serwis usługowy

Serwis o usługach

Logistyka

Wchodząc do obojętnie jakiego sklepu, zwracamy przede wszystkim uwagę na ceny. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, za co tak naprawdę płacimy. Warto mieć świadomość, że nie płacimy za sam produkt. Obecnie przemysł, praktycznie każdy, jest już bardzo mocno zautomatyzowany, a nawet jeśli taki nie jest, to praca poszczególnych pracowników jest z sobą tak zsynchronizowana, aby jak najmniejszym nakładem czasu i energii wyprodukować jak najwięcej produktów.

Produkcja pary markowych butów sportowych, których cena przekracza spokojnie 300 złotych, kosztuje około kilku dolarów. Za co więc płacimy? Czy sklepy biorą, aż tak wielką marżę? Niekoniecznie.

Transport, spedycja i magazynowanie

Tak naprawdę w olbrzymiej części płacimy za, transport, spedycję i magazynowanie. Aby towar dostał się na półki sklepowe, musi najpierw zostać odpowiednio zapakowany, przewieziony tirami w kontenerach na statek, po miesięcznym rejsie znów odbierają go ciężarówki, a w przypadku przestojów zajmuje jakiś magazyn, naturalnie odpłatnie. Po jakimś czasie, paru następnych ciężarówkach i paru następnych magazynach w końcu dostaje się na półki sklepowe. Cała ta infrastruktura generuje ogromne koszty, paliwo, przestrzeń składowa, pojazdy, ich serwis, no i oczywiście sami ludzie. W obecnych czasach logistyka jest jednym z najbardziej docenianych przez pracodawców kierunków. Opłaty wzrastają jeszcze bardzie, gdy pojawia się potrzeba spełniania odpowiednich norm i posiadania różnego rodzaju certyfikatów.

Składowanie towarów

LogistykaJest tak w przypadku produktów farmaceutycznych oraz w razie konieczności składowania towarów niebezpiecznych. ADR-ry bo tak nazywają się towary niebezpieczne, potrzebują odpowiednich warunków do składowania. Dlatego też adr magazynowanie jest bardzo uciążliwe, a co za tym idzie, również i kosztowne. W takim razie, produkty miejscowe, produkowane na miejscu lub przynajmniej w granicach jednego kraju powinny być tańsze. Firmy lokalne jednak nie posiadają odpowiednich technologii, przez co koszt produkcji jest w ich przypadku relatywnie większy. Prawdopodobnie, właśnie w związku z kosztami za spedycje i magazynowanie, rozwinęło się dotychczas na polskim rynku wiele sieci sklepów-magazynów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz