Serwis usługowy

Serwis o usługach

Na co zwracać uwagę podpisując umowę z dostawcą gazu?

Na co zwracać uwagę podpisując umowę z dostawcą gazu?Gdy rynek gazu został uwolniony, a zarówno klienci firmowi, jak i indywidualni, zyskali szansę na skorzystanie z oferty jego alternatywnych dostawców, można było usłyszeć wiele słów zachęty kierowanych do tych osób, które nadal zastanawiały się nad tym, czy rezygnacja ze współpracy z niedawnym monopolistą jest najlepszym rozwiązaniem.

Uwaga na nieuczciwych dostawców gazu

Oczywiście, sama konkurencja, z jaką mamy do czynienia obecnie, zasługuje przede wszystkim na słowa najwyższego uznania. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy dostawcy gazu są tak samo uczciwi. Jedni chcą świadomie narazić na straty klientów korzystających z ich usług, inni zaś zdają się nie być świadomi tego, że polskie prawo ma coraz więcej do powiedzenia na temat tak zwanych klauzul niedozwolonych. Bez względu jednak na to, jaka jest przyczyna problemów, warto mieć świadomość tego, że nieuczciwe praktyki nadal się zdarzają. Kiedy najczęściej powinniśmy się z nimi liczyć?

Osoby zawodowo zajmujące się ochroną praw konsumentów w szczególny sposób zwracają uwagę na przepisy, które pozwalają przedsiębiorstwu na rozwiązanie umowy z klientem nawet w sytuacji, w której nie jest to zgodne z polskim prawem. Oczywiście, również ono umożliwia takie posunięcie, musi być ono jednak poparte mocnymi argumentami takimi, jak choćby nielegalny pobór gazu lub poważne zagrożenie, jakie powoduje dla zdrowia i życia instalacja znajdująca się u odbiorcy. Tymczasem dostawcy niejednokrotnie informowali o tym, że argumentem takim może być również nastąpienie istotnych zmian w sposobie funkcjonowania rynku gazu, co jest terminem na tyle enigmatycznym, aby sama próba jego interpretacji była problematyczna.

Znajdź sprawdzonego i uczciwego dostawcę gazu

Nie wszyscy dostawcy akceptują też to, że w myśl polskiego prawa to oni odpowiadają za niewykonanie umowy lub wykonanie jej w nienależyty sposób. Niektórzy potrafią wyłączyć odpowiedzialność całkowicie, inni zaś już w umowie dają sobie prawo do obniżenia wysokości ewentualnego odszkodowania.

Oczywiście, stosowanie klauzul niedozwolonych jest niezgodne z polskim prawem, a tym samym przepis taki nie będzie nas obowiązywał. Znalezienie uczciwego dostawcy gazu zapewnia jednak znacznie większy komfort niż potykanie się w sądzie z firmą, która próbowała wykorzystać naszą niewiedzę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz