Serwis usługowy

Serwis o usługach
OC komunikacyjne

OC komunikacyjne

Posiadacze samochodów, motorów, a także ciągników rolniczych muszą pamiętać, że ich obowiązkiem jest wykupienie polisy OC. Jest to ubezpieczenie komunikacyjne, które trzeba kupować nawet wtedy, kiedy z pojazdu nie korzystamy. Dowiedzmy się na temat OC nieco więcej.

Wykupienie polisy

Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest do wykupienie polisy OC najpóźniej w dniu, w którym rejestrujemy auto. Umowę podpisuje się na rok. Warto pamiętać, że przedłuża się ona w sposób automatyczny. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kupiliśmy auto, które ma ważne OC. Wówczas jako nowy właściciel zobowiązani jesteśmy do samodzielnego przedłużenia umowy. Umowa wygaśnie również wówczas, gdy po prostu nie opłacimy składki.

Czy zawsze ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania?

Okazuje się, że nie. Jeśli udowodnione zostanie, że szkoda powstała w sposób umyślny, musimy liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaci świadczenia. Nie pokryje kosztów również wówczas, gdy kierowca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Jednocześnie trzeba być świadomym, że w takich sytuacjach odpowiedzialność poniesie kierowca i to na niego spadnie konieczność pokrycia kosztów naprawy samochodu.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC?

Z uwagi na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy kierowca zastawia się ile przyjdzie mu zapłacić. Trzeba powiedzieć, że na to pytanie nie da się udzielić jasnej odpowiedzi. Wysokość składki uzależniona jest bowiem od szeregu czynników, do których zalicza się między innymi:

  • wiek kierowcy;
  • staż w roli kierowcy;
  • dotychczasową jazdę: czy była bezszkodowa, czy nie.

Duże znaczenie ma także miejsce zamieszkania, a także dane techniczne samochodu, do których zalicza się markę, model, przebieg auta oraz pojemność silnika. Na najwyższe składki muszą nastawić się młodzi kierowcy, którzy dopiero co zdobyli uprawnienia do prowadzenia samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że ich jazda obarczona jest dużym ryzykiem wypadku. Aby nie przepłacić, warto zapoznać się z ofertami kilku różnych firm ubezpieczeniowych.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz