Serwis usługowy

Serwis o usługach
Outsourcing jako pomysł na redukcję kosztów

Outsourcing jako pomysł na redukcję kosztów

Outsourcing to ostatnio w Polsce modne słowo jak i usługa zwłaszcza w kuluarach wielkich korporacji gdzie wszelkie koszty ścina się na wszystkie możliwe sposoby. Do najpopularniejszych należy outsourcing kadr i płac, drobnych prac technicznych oraz pracowników produkcyjnych czyli pracownicy tymczasowi.

Outsourcing jako pomysł na redukcję kosztówDwa ostatnie pozwalają głównie zaoszczędzić na pensjach pracowników, wymaganych przez polskie prawo przywilejów socjalnych, dodatkowych bonusach przeznaczonych głównie dla pracowników umysłowych, które ze względu na propagowaną równość firma musi zapewnić wszystkim pracownikom (karta Multisport, dopłaty do obiadów czy transportu do zakładu pracy, MediCover itd.) oraz pozwala uniknąć dodatkowych pracowników, którzy mogliby nie być w pełni wykorzystani.

Outsourcing kadrowo-płacowy ma za to jeszcze kilka dodatkowych zalet. Koszty związane z tym działem to przede wszystkim drogie szkolenia, które są wymagane ze względu na odpowiedzialność pracowników za bardzo ważną część firmy, a które muszą odbywać się za każdym razem, gdy zmienia się prawo.

Specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala zarządzać danymi czasami nawet kilku tysięcy osób, jak i utrzymywać w odpowiedniej hierarchii faktury czy obliczać amortyzację zakupionego parku maszynowego też sporo kosztuje. Do tego dochodzą odpowiednio wysokie pensje dla wykształconych i doświadczonych pracowników. Dlatego coraz częściej zleca się prowadzenie kadr i płac zewnętrznym firmom.

Dzięki temu korporacja ma względnie stałe koszty i nie przejmuje się szkoleniami czy oprogramowaniem. Do tego zawsze może szukać alternatywnego przedsiębiorstwa, które może wykonać zadania za mniejsze pieniądze co może pozwolić zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz