Serwis usługowy

Serwis o usługach
Powietrzna pompa ciepła – co to takiego?

Powietrzna pompa ciepła – co to takiego?

Mnóstwo ludzi poszukuje obecnie coraz to lepszych sposobów na ogrzewanie własnego domu. Chcemy wreszcie żyć ekologicznie, nie czerpiąc energii cieplnej ze spalania paliw kopalnych, które przecież są źródłem nieodnawialnym i w pewnym momencie po prostu się skończą. Często do ogrzewania wykorzystuje się kolektory słoneczne – które potrafią przemieniać energię promieniowania słonecznego w energię cieplną. Innym sposobem – równie często wykorzystywanym w ekologicznych domach – jest również zamontowanie specjalnej pompy ciepła. W tym artykule opowiemy właśnie o takiej pompie. Czym jest i kto powinien ją zamontować w swoim domu?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, a następnie oddaje ją wodzie w instalacji grzewczej. Powietrze jest w tym przypadku dolnym źródłem ciepła, a woda źródłem górnym.

Wady i zalety

Zaletami montażu takiej pompy przy swoim domu jest przede wszystkim niski koszt budowy instalacji. Jeśli jednak chodzi o wady, wiele osób przestrzega, że w naszym klimacie taka pompa nie może być raczej jedynym źródłem ciepła w domu, z uwagi na fakt, że srogie zimy mogą utrudnić jej wydajne działanie. Na szczęście jednak zimy są coraz mniej srogie, a dodatkowych źródeł wspomagania może być mnóstwo.

Przeznaczenie

Dla kogo powietrzna pompa ciepła będzie odpowiednia? Przede wszystkim dla tych osób, które żyją w domu energooszczędnym, gdzie nie ma wielkiego zapotrzebowania na ciepło – dla tych osób będzie naprawdę idealnym rozwiązaniem! To również dobry wybór kiedy w pobliżu sieci nie ma gazu zimnego, kiedy pompa będzie wspomagała już istniejącą instalację (na przykład zasilaną gazem płynnym czy olejem opałowym), albo kiedy nie ma możliwości montażu przy domu pompy, która czerpie ciepło z gruntu lub z wody. Wybór powietrznej pompy jest rozwiązaniem, na które można się zdecydować zawsze – i nie trzeba w tym celu przekopywać całego ogrodu, albo niszczyć już istniejącej instalacji. Pewnie dlatego to obecnie tak popularne rozwiązanie, a pewnie będzie jeszcze popularniejsze.

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz