Serwis usługowy

Serwis o usługach
Prawidłowe wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych

Prawidłowe wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych

Nasze instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj montujemy i wykorzystujemy, a wszelkimi innymi czynnościami związanymi z ich eksploatacją interesujemy się tylko wtedy, kiedy trzeba wezwać specjalistę do okresowego przeglądu. Jest to oczywiście podejście całkiem dobre i nikt nie decyduje się na panele fotowoltaiczne, by znaleźć sobie nowe hobby. Brak konieczności ciągłego przy nich manipulowania jest jedną z większych zalet takiej instalacji. Sęk w tym, że całkowite zapominanie o nich także nie jest dobrym rozwiązaniem i zdecydowanie lepiej dla naszego portfela będzie, jeśli przynajmniej raz na jakiś czas wykonamy proste zabiegi konserwacyjne.

Czystość to podstawa

Prawidłowe wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych

Jedna z kwestii, o których zawsze mówią monterzy takich instalacji, to konieczność utrzymywania ich w czystości. Może się to wydawać czynnikiem dość trywialnym, bo co do zasady wszystko powinno być czyste. Tutaj jednak problem jest poważny, ponieważ panele fotowoltaiczne zbudowane są tak, że na energię elektryczną są w stanie przetwarzać tylko określony procent energii spadającej na powierzchnię panelu. W ujęciu technicznym wygląda to tak, że padające na panel fotony wybijają z nich elektrony, co powoduje powstanie napięcia. Im więcej fotonów, tym więcej elektronów i tym samym więcej napięcia.

Fotony wyłapywać może panel, liść leżący na nim, kurz rozpraszający płomienie słońca i ptasie odchody. Naszym zadaniem jest upewnić się, by to jednak panel zbierał światło i wytwarzał dla nas energię.

Przeglądy

Chociaż panel fotowoltaiczny to element z grubsza bezobsługowy i dostarczany jako moduł całej instalacji, którego zdecydowanie nie powinniśmy w żaden sposób rozmontowywać, to tak jak wszystkie inne instalacje elektryczne, ta w panelach także może zostać uszkodzona. Samodzielne wykonywanie napraw wykrytych problemów nie jest zalecane, ale wczesne odkrycie problemu może oznaczać brak okresu niesprawności urządzenia, a także mniejsze koszt naprawy wykonanej przez profesjonalistę. Naprawy w okresie gwarancyjnym są w pełni darmowe.

Zobacz również: https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz