Serwis usługowy

Serwis o usługach
Preparaty do czyszczenia układu zasilania i wtryskiwaczy

Preparaty do czyszczenia układu zasilania i wtryskiwaczy

Zapewne prawie każdy z kierowców słyszał już o preparatach, które czyszczą układ zasilania. Współcześnie na rynku dostępna jest cała gama tego typu produktów, które możemy kupić na każdej stacji benzynowej. Ich zastosowanie ma wspomóc pracę silnika, a także ograniczyć zużycie paliwa, czy ograniczyć eksploatacje silnika. Jednym z nich jest preparat do czyszczenia wytrysków diesla. Na bazie tego produktu przeanalizujmy skuteczność tego typu preparatów.

Pierwszą oznaką, że coś złego może dziać się ze wtryskiwaczem, są zazwyczaj problemy z uruchomieniem samochodu, silne wibracje na biegu jałowym, trudność rozwinięcia szybkości oraz przede wszystkim znane nam dymienie na czarno. Najczęściej te nieszczęścia przydarzają się pojazdom, które przejechały ponad dwieście tysięcy kilometrów, a powodem takiego, a nie innego zachowania samochodu jest zabrudzenia wtrysku osadami z paliwa. Udając się do mechanika, usłyszmy zapewne radę całkowitej wymiany wtryskiwaczy, co dla każdego posiadacza diesla oznacza jedno. Olbrzymi wydatek.

Preparat do czyszczenia wytrysków silników diesel taki jak choćby TEC 2000 nie uchroni wtryskiwaczy przed naturalnym zużyciem, ale znacząco przedłuży ich żywotność i pozwoli na dłuższą bezawaryjną jazdę samochodem. W zaworach sterujących wtryskiwaczy osadzają się często zanieczyszczenia, które wynikają bezpośrednio z krystalizacji paliwa przy dużych temperaturach. To na nie najefektywniej działają preparaty do czyszczenia. Zanieczyszczeniu podatny jest zresztą każdy układ zasilania. Woda, która wytrąca się z paliwa, powoduje korozje ścian zbiornika. Kawałki rdzy przedostając się wraz z paliwem, docierają do wtryskiwaczy, gdzie odkładają się w ich wnętrzu. Efektem po jakimś czasie ich praca zostaję zakłócona, a jeśli zanieczyszczeń będzie wyjątkowo dużo może dojść do poważnej awarii, której usunięcie jak wspomnieliśmy, będzie nas dużo kosztować.

Rozwiązaniem problemu jest oczywiście profilaktyka. Nalewanie paliwa lepszej jakości i zaopatrywanie się u renomowanych dostawców, ale ta nie wystarczy i tu przychodzą nam z pomocą środki czyszczące. Wlewane do banku, rozpuszczają zanieczyszczenia, które znajdują się bezpośrednio na ściankach paliwa. Tym samym te nie przedostają się już do wtryskiwaczy, co znacząco przedłuża ich żywotność. Preparat rozpuszcza też zanieczyszczenia, które zagnieździły się na sitku pompy paliwowej oraz filtrach. Istnieje jednak jedno, ale. Jeśli zebrane zanieczyszczenia z baku oraz filtra spotkają się z mocno zaniedbanymi wtryskami, to może dość do całkowitego zablokowania wytrysku, a w konsekwencji do unieruchomienia samochodu, co z pewnością nie było naszą intencją podczas stosowania preparatu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby preparaty do czyszczenia używać regularnie po przekroczeniu pewnej puli przejechanych kilometrów. W ten sposób profilaktycznie zapobiegamy powstawaniu zanieczyszczeń i gwarantujemy dłuższą żywotność elementów wtrysku. Oszczędność na ewentualnej wymianie wtrysku czy naprawie idzie tu w parze z mniejszym zużyciem paliwa oraz dbałością o cały układ zasilania naszego samochodu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz