Prezenty

PrezentyMniej więcej półtora roku temu Agata, przyjaciółka Ani, mojej dziewczyny, przeniosła się wraz z mężem, Przemkiem, do Stanów Zjednoczonych. Przemek, informatyk i grafik komputerowy został zatrudniony przez jeden z największych światowych koncernów informatycznych, zarabia tyle, że żadna firma w Polsce nie byłaby mu tyle zapłacić i nie zbankrutować.

Jakkolwiek Agacie i Przemkowi zdarza się jeszcze odwiedzać Polskę, to jednak porozumiewamy się z nimi głównie na odległość. Rodzi to niemałe problemy wynikające ze zmiany czasu, istnieją również trudności w przekazywaniu prezentów na święta, czy urodziny.

Jak długo dostarczane są przesyłki do USA?

Co prawda Poczta Polska dostarcza paczki do USA, jednak pobiera za to słoną opłatę. Co więcej przesyłki do USA potrafią iść koszmarnie długo, bywa więc, że solenizant lub solenizantka dostaje swój prezent o wiele za późno. Ten stan rzeczy jest oczywiście zrozumiały – pokonanie takiej odległości stanowi niemałe wyzwanie logistyczne, tym niemniej, gdyby wprowadzono usługę o nazwie, powiedzmy „szybka paczka„, dzięki której prezenty trafiałyby na drugą stronę Atlantyku drogą lotniczą, a adresat otrzymywałby przesyłkę w ciągu – dajmy na to – tygodnia od wysłania – bylibyśmy gotowi zapłacić jeszcze więcej niż wynosi cena Poczty Polskiej.

Zmiany na świecie

Swoją drogą ciekawe, kiedy ludzie zaczną obdarowywać się dobrami wirtualnymi – wysyłać sobie np. artefakty w grach online, bilety na wystawy, audiobooki – z transportem takiego prezentu nie byłoby najmniejszego problemu, bo zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska, znajdują się w zasięgu internetu. Technologicznie świat zmienia się na naszych oczach, już nawet nie z roku na rok, ale z miesiąca na miesiąc. Zmiany w sferze obyczajowej i kulturowej następują jednak znacznie wolniej i całe szczęście – patrząc na to, ile spośród naszych relacji, życia zawodowego i prywatnego przeniosło się do sieci, niezmiernie cieszy mnie, że przynajmniej jeśli chodzi o niektóre sfery człowiek broni się przed cyfryzacją pozostając istotą z krwi i kości. Oby jak najdłużej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *