Serwis usługowy

Serwis o usługach
Różne produkty inwestorskie

Różne produkty inwestorskie

Osoby celujące w nieco lepsze wyniki chętnie sięgają więc po fundusze inwestycyjne, które często wcale nie ustępują bankom czy wielkim ubezpieczycielom w kwestii posiadanych i udostępnianych produktów inwestycyjnych czy instrumentów rynkowych. Wszystko to sprawia, że można dzisiaj z powodzeniem zarabiać nie tylko poprzez odkładanie swoich oszczędności na koncie z dość przeciętnym oprocentowaniem.

Nawet osoby niezbyt przekonane do tego, że fundusze (porównanie) są bezpieczne, coraz częściej otwierają chociażby IKZE, a więc Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest to usługa mająca już wiele lat i sporą historię na polskim rynku inwestycyjnym, ponieważ została poniekąd wymuszona przez ustawodawcę w ramach budowania nowego systemu emerytalnego i projektowania pierwszego, drugiego oraz trzeciego filaru emerytalnego.

Godna emerytura a inwestowanie

Zagwarantowanie obywatelom Polski godziwej emerytury na stare lata nie jest niestety możliwe w przypadku opierania się tylko i wyłącznie na jednym filarze, jakim jest podstawowa emerytura wypłacana przez ZUS po osiągnięciu wieku 67 lat przez mężczyzn i 65 lat przez kobiety. Tym bardziej, jeśli ktoś nie był przez całe swoje zawodowe życie zatrudniony w ramach całego etatu i umowy o pracę – nie może liczyć na to, że jego emerytura państwowa pozwoli mu na utrzymanie swojego życia na dotychczasowym poziomie. Tym bardziej, że obecnie ludzie mają bardzo wysokie wymagania, przywykli do życia w wysokich standardach, kosztownych mieszkaniach, jazdy luksusowymi samochodami, zaawansowanej konsumpcji czy wakacyjnych wypadach zagranicznych. Utrzymanie tego poziomu życia w wieku emerytalnym wymaga zastosowania dodatkowych filarów, a więc mądrego samodzielnego oszczędzania na emeryturę.

Metody oszczędzania

Oprócz popularnych IKZE, a więc Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, największe fundusze w Polsce proponują swoim klientom oczywiście także inne metody i instrumenty inwestycyjne czy oszczędnościowe. Wszystko zależy jednak nie tyle od posiadanego kapitału uczestnika funduszu, co od jego preferencji psychologicznych oraz oczekiwań ekonomicznych. Inne produkty adresowane są do odważniejszych i młodszych inwestorów, którzy nie boją się ryzyka, o ile w zamian dostają perspektywę dużo dynamiczniejszego wzrostu, a inne będą rozwiązania promowane dla osób bardziej doświadczonych życiowo, którzy w pierwszej kolejności nie chcą stracić swojego majątku i oszczędności, a dopiero w drugim rzędzie oczekują określonego zysku i dodatkowo nie musi on osiągać astronomicznego pułapu, aby klienta usatysfakcjonować.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz