Serwis usługowy

Serwis o usługach
Ubezpieczenie domu i jego specyfika

Ubezpieczenie domu i jego specyfika

Bez względu na to, jak długo budowaliśmy dom i jak bardzo przekroczyliśmy założenia budżetowe, powinno zależeć nam na tym, aby był on naszą dumą przez wiele lat. Niestety. Nie zależy to tylko od nas, nic więc dziwnego, że ubezpieczenie domu to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Jak jednak dokonać jego trafnego wyboru?

Pomyśl, co chcesz ubezpieczyć

Może się wydawać, że pytanie o to, co planujemy ubezpieczyć, nie należy do skomplikowanych. Marzy się nam ubezpieczenie domu, taką więc chcemy kupić polisę. Okazuje się jednak, że jest ono znacznie bardziej podchwytliwe niż początkowo moglibyśmy sądzić. Na ubezpieczenie domu składa się nie tylko ochrona murów i elementów stałych, choć to właśnie ona jest w pierwszej kolejności proponowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Możemy ubezpieczyć także ruchomości domowe, a więc choćby meble i sprzęt audiowizualny, garaż wolnostojący, budynki dodatkowe, a nawet samo ogrodzenie nieruchomości. Im więcej elementów składa się na polisę, tym wyższy jest jej koszt. Należy jednak pamiętać i o tym, że klient zainteresowany takim ubezpieczeniem, jest też często postrzegany jako szczególnie atrakcyjny, a co za tym idzie – może liczyć na wyjątkowe traktowanie, np. wybierając polisę „Cztery Kąty” Gothaer.

Suma ubezpieczenia i jej specyfika

Mianem sumy ubezpieczenia określa się kwotę, na którą opiewa wykupiona przez nas polisa. Jest to także wysokość, do której ubezpieczyciel będzie nam w stanie wypłacić odszkodowanie. Już choćby dlatego jej wybór nie powinien być lekceważony.

Jeśli nasz dom jest stosunkowo nowy, najlepszym rozwiązaniem jest zebranie wszystkich faktur, które udało nam się zebrać podczas jego budowy, a następnie ich zsumowanie. Suma ubezpieczenia równa kosztom budowy będzie wówczas najbardziej zbliżona do tej, która definiuje rzeczywistą wartość nieruchomości. Jeśli dom ma już swoje lata, najlepiej zaufać wyliczeniom stosowanym przez ubezpieczyciela, choć warto przenalizować je potem po to, aby nie doprowadzić do niedoubezpieczenia. Te prowadzi do płacenia niższej składki, oznacza jednak również straty, gdy trzeba będzie się starać o odszkodowanie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz