Serwis usługowy

Serwis o usługach

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – dlaczego oc jest potrzebne?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - dlaczego oc jest potrzebne?

Praktycznie każdego dnia na polskich drogach dochodzi do mniejszych lub większych wypadków. Dlatego właśnie, według polskiego prawa każdy kierowca musi posiadać ubezpieczenie oc. Czym ono jednak tak właściwie jest i dlaczego rzeczywiście każdy musi je posiadać?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC jest zabezpieczeniem na wypadek spowodowania wypadku. Warto zaznaczyć, że jest to ubezpieczenie, z którego nie tyle ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie, co osoba, której wyrządził krzywdę. Niemniej jednak, jeśli dany kierowca nie posiada oc w razie wypadku z własnych pieniędzy musi opłacić wszystkie koszty, jakie wygenerował wypadek, tak więc to on najwięcej zyskuje na odszkodowaniu z ubezpieczenia oc.

Czy każdy może spowodować wypadek?

Wśród niektórych kierowców obowiązek posiadania ubezpieczenia budzi poważne kontrowersje. Kierowcy ci twierdzą, że niektórzy nigdy nie powodują wypadków, więc nakładanie na nich przymusowej opłaty za ubezpieczenie jest nieuzasadnione. Jednakże, czy faktycznie tylko niektórzy kierowcy powodują wypadki? Wydaje się, że w gruncie rzeczy każdy może zostać sprawcą. Oczywiście, większe jest prawdopodobieństwo tego, że sprawcą kolizji będzie kierowca jeżdżący w sposób nieodpowiedzialny, jednak również ci rozważni kierowcy mogą czasem popełniać błędy. Każdemu może się przytrafić kolizja spowodowana dosłownie chwilową nieuwagą. Ludzie nie są robotami, kierowców dotyka często zmęczenie, spotykają ich choroby, a to wszystko sprawia, że stają się mniej uważni.

Rowerzysta sprawcą wypadku

Oczywiście, do wypadków dochodzi nie tylko pomiędzy samochodami, ale również pomiędzy samochodami a rowerami czy pieszymi. Nie zawsze w przypadku zderzenie roweru z samochodem winnym jest kierowca tego drugiego. Czasem to rowerzysta ponosi odpowiedzialność, że względu na swoją nieuważną jazdę. Co więcej, nieraz dochodzi również do potrącenia pieszego przez rowerzystę. Tak więc wydaje się, że całkiem sensownym rozwiązaniem jest kupno przez rowerzystę ubezpieczenia oc.

Warto zauważyć, że ceny ubezpieczeń dla rowerzystów są o wiele niższe niż dla kierowców samochodów. Dlatego też, nie jest to jakiś duży wydatek, natomiast pozwala zachować spokój i nie bać się o koszty odszkodowania w razie wypadku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz