Ubezpieczenie samochodu – od czego zależy wysokość składki?

Ubezpieczenie samochodu – od czego zależy wysokość składki?

Składka na ubezpieczenie samochodu miewa różną wysokość, w zależności od kilku czynników. Warto je znać, by nie czuć się zaskoczonym, gdy przyjdzie czas na podpisanie umowy z ubezpieczycielem.

Czynniki wpływające na cenę można podzielić najprościej na te, które dotyczą samego pojazdu, oraz na te, które biorą pod uwagę osobę właściciela.

Pojazd, czyli…

1. Marka oraz model – każdy ubezpieczyciel posiada rankingi, które wykorzystuje do wyliczania wysokości składki dla właścicieli poszczególnych pojazdów. Niektóre modele są po prostu statystycznie bardziej kolizyjne, dlatego też ich ubezpieczenie jest droższe.

2. Przebieg i pojemność silnika – ubezpieczenie pojazdu o większej liczbie przejechanych kilometrów jest droższe. Dlaczego? Samochody, podobnie jak inne przedmioty, zużywają się. Im bardziej są zużyte, tym mniej bezpiecznie się nimi jeździ. Wzrasta ryzyko wypadku, a wraz z nim cena ubezpieczenia samochodu. Podobna zależność dotyczy pojemności silnika. Większa moc to potencjalnie większa kolizja.

Osoba właściciela

1. Wiek oraz data wydania prawa jazdy – statystycznie wypadki są częściej powodowane przez młodszych kierowców, niż przez starszych. Dlatego też OC dla młodych jest droższe. Podobnie wygląda zależność dotycząca doświadczenia danego kierowcy.

2. Adres, dzieci, stan cywilny… mogłoby się wydawać, że ubezpieczyciel nie powinien być zainteresowany tymi danymi w kontekście OC. A jednak statystyka wskazuje, że osoby posiadające rodziny jeżdżą uważniej i powodują mniej szkód, zwłaszcza, gdy małe dzieci są regularnie wożone w samochodzie. Z kolei miejsce zamieszkania służy ubezpieczycielom do określenia statystycznej liczby wypadków w tym regionie.

3. Zniżki – gdy kierowca jeździ uważnie, nie łamie przepisów i tym samym zbiera rozmaite zniżki, ubezpieczyciel może założyć, że prawdopodobieństwo kolizji z jego winy jest niewielkie. Cena ubezpieczenia spada.

Nic nie przyczynia się do spadku ceny ubezpieczenia tak, jak doświadczenie i „czysta karta”. Bezkolizyjna jazda sprawia, że ubezpieczyciele są bardziej skłonni zaufać danemu kierowcy, a jego zniżki maleją.

Sprawdź również http://www.mtu24.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz