Walidacja formularza

Formularz kontaktowy jest niezbędny do pozyskiwania wszelkiego rodzaju danych kontaktowych klientów. Aby ich jakość była na odpowiednio wysokim poziomie należy zadbać o to aby na stronie internetowej funkcjonowała poprawna walidacja formularza.

O ile są to typowe dane kontaktowe, które walidowane mają być w typowy sposób, to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać do tego celu gotowe biblioteki. Zaletą takiego rod zawiązania jest to, że korzysta się wtedy z narzędzi które były już wielokrotnie testowane i używane na milionach innych stron internetowych, co za tym idzie można mówić o wysokiej jakości i poprawności ich działania, a o to przecież chodzi, aby móc pozyskać dane jak najwyższej jakości.

Wyższa jakość stron leadowych

Informacje, które pozyskuje się ze stron leadingowych będą wtedy zdecydowanie wyższej jakości. Z punktu widzenia użytkownika ważna jest także stosowna informacja zwrotna, odnośnie tego czy formularz został poprawnie walidowany, a jego dane kontaktowe zapisane czy też nie. Wskazane może być nawet wysłanie od razu e – maila potwierdzającego zapisanie danych kontaktowych. Ułatwi to w przyszłości kontakt z klientem, zostanie także odebrane jako zdecydowanie bardziej profesjonalne. Jeśli jednak formularz nie zostanie poprawnie wypełniony to użytkownik powinien otrzymać informacje o tym, które pole zostało nieprawidłowo wypełnione oraz ewentualną podpowiedź uzależnioną od rodzaju błędu wykrytego na formularzu kontaktowym.

Używanie dynamicznych elementów

Inaczej wyglądać powinno przypomnienie o konieczności wypełnienia wszystkich pól wymaganych, inaczej natomiast informacja o niepoprawnie podanych danych, w szczególności danych kontaktowych. Rozważyć warto także umieszczenie w takich przypadkach podpowiedzi odnośnie tego jak poprawnie wypełnić poszczególne pola. W razie takich, gdzie pojawić mogą się pewne wątpliwości odnośnie tego co dokładnie wpisać na formularzu, warto zastanowić się nad umieszczeniem podpowiedzi od razu, chociażby przy nazwie pola. Raczej zaleca się jednak nadmiernego używania dynamicznych elementów w zbyt dużej liczbie na stronach leadingowych.

Podobne wpisy:

Write a Comment